Wpływ odpowiedniego żywienia na zdrowie i dobrostan zwierząt.

Żywienie
Wpływ odpowiedniego żywienia na zdrowie i dobrostan zwierząt.

Dlaczego poruszamy temat dietetyki?

Zdarza się, że opiekunowie zwracają się do nas z pytaniami o problemy zdrowotne takie jak kulawizna i choroby zwyrodnieniowe stawów, a także zwykła niechęć pupila do aktywności. Niestety, ale bardzo często jednym z głównych czynników powodujących powyższe dysfunkcje jest nadwaga oraz otyłość.
Oczywiście widząc nieco bardziej okrągłe zwierzę nie zrzucamy wszystkiego na nieprawidłowe żywienie! Ważne, żeby znaleźć źródło problemu, a w tym celu najlepiej udać się na chociaż podstawowe badania diagnostyczne. Nie zawsze problemy z przybieraniem na wadze są spowodowane dietą, dlatego jeśli opiekun uważa, że problem może mieć inne podłoże, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu wykluczenia przykładowo niedoczynności tarczycy, lub innych chorób, którym może towarzyszyć łatwiejsze odkładanie się tłuszczu w organizmie. Często jednak to właśnie dieta jest problemem, co nierzadko jest dla opiekuna zaskoczeniem - przecież chciał jak najlepiej. 


UWAGA! Nie zawsze zapewnienie pupilowi pięknie zapakowanej karmy, którą często widujemy w reklamach jest dobrym rozwiązaniem.

Wiemy, że właściciele bardzo się starają, jednak w natłoku informacji z reklam, czy nawert poleceń każdemu może być ciężko dotrzeć do najistotniejszych i przede wszystkim rzetelnych informacji. Najważniejsze, abyśmy zapewnili naszym podopiecznym odpowiednią do zapotrzebowania energetycznego ilość karmy tzw. bytowej, czyli odpowiednio zbilansowanej, zawierającej wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Oczywiście należy przy tym zwracać uwagę na to, jaki wpływ dana dieta ma na zwierzaka. Nie zawsze ramki widniejące na opakowaniach podają słuszną ilość dobowego zapotrzebowania. Dlatego jeśli widzimy że zwierzę zaczyna niekorzystnie chudnąć (bo ma lepszy metabolizm albo więcej aktywności fizycznej) lub tyć przy sugerowanej ilości jedzenia, należy stopniowo dopasować jej ilość do jego indywidualnej potrzeby.

Wracając do zdrowia...

Przy odpowiednio zbilansowanej diecie zoofizjoterapią jesteśmy w stanie wspomagać procesy odchudzania oraz rozbudowania masy mięśniowej. Obie te rzeczy są bardzo ważne: zwierzę bez nadprogramowej wagi ma mniejsze szanse na postępowanie zwyrodnienia stawów, mniejsze predyspozycje do kontuzji oraz większe szanse na dłuższe życie, a przecież wszyscy chcemy, aby nasi przyjaciele zostali z nami bez bólu jak najdłużej :)
Rozbudowanie masy mięśniowej ma z kolei duże znaczenie dla psów, które mają predyspozycje do dysplazji ponieważ wspomaga to odciążanie stawów, tym samym znacząco spowalnia lub nawet hamuje rozwijanie się choroby. No i w końcu rozbudowanie masy mięśniowej korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia pupila, a także ma wpływ na wyniki psów sportowych i wystawowych. 

Niestety, nawet najlepszy psi fitness nie będzie dawał spektakularnych efektów, jeśli nie zadbamy o odpowiednie żywienie pupila. W zoofizjoterapii ważne jest holistyczne i indywidualne podejście do pacjenta i jego potrzeb, dlatego zwracamy uwagę nawet na czynniki, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne.

Gdzie szukać porad żywieniowych? 

W związku z tym, że rodzaj diety zależy od etapu życia, oraz chorób z jakimi zmaga się nasz podopieczny mimo najlepszych chęci i pełnego zainteresowania dietetyką psów i kotów, w Groomer HAU!s na tą chwilę nie zajmujemy się zoodietetyką. Możemy śmiało polecić kilka odpowiednich książek napisanych przez specjalistów zarówno w prostszym jak i bardziej naukowym tonie oraz na ich bazie krótko odradzić poszczególne niekorzystne postępowania żywieniowe. W razie potrzeby pomożemy w znaleźć polecanych, sprawdzonych zoodietetyków, którzy z pełną w tym zakresie kompetencją dobiorą odpowiedni sposób żywienia, dostosowany do indywidualnych potrzeb konretnego psa i kota :) 


Strona główna > Blog > Wpływ odpowiedniego żywienia na zdrowie i dobrostan zwierząt.