Ten wpis dedykujemy każdemu, dosłownie każdemu, kto ma lub planuje mieć psa.
W wielu kwestiach dotyczących spacerów jest tyle opinii, co opiekunów, jednak jest kilka podstawowych zasad, których właściciele powinni się bezwzględnie trzymać.
Podstawowe Zasady Spacerowe
- Mamy nadzieję, że nie musimy tego pisać, ale należy zbierać kupy po swoim psie. KROPKA. Jeśli jeszcze nigdy nie wdepnęliście w psią kupę, to macie duże szczęście. Strasznym uczuciem jest regularne sprzątanie po swoim zwierzaku, a tak czy siak wdepnięcie w obcą niespodziankę. Inna sprawa, że jeśli wasz psiak jest chory, a inny ma tendencję do zjadania obcych odchodów lub tarzania się w nich, to jest to prosta droga do zarażenia.
- Rzadziej spotykany, ale znacznie bardziej poważny problem, to zostawianie psa pod sklepem. Nie łączymy spacerów z zakupami. Nie i koniec. I tu nie chodzi o to, czy pies jest do tego przyzwyczajony, bo robiliście tak od szczeniaka, czy szczeka lub piszczy kiedy jest zostawiony w obcym miejscu, bo pomijając jego potencjalny stres, to jest to bardzo duże zagrożenie dla niego i otoczenia. Po pierwsze pies to tylko zwierzę. I tak, dla nas to członek rodziny, ale dalej jest zwierzęciem i nie przewidzimy jak zareaguje na obcych, przechodzących obok ludzi. Inna sprawa, to że nie wiadomo jak inni ludzie zareagują na przywiązanego lub po prostu zostawionego pod sklepem psa. Są tacy którzy będą go chcieli pogłaskać, a nie wszystkie psiaki lubią być dotykane przez obcych. Są tacy, którzy po prostu tego psa zabiorą, bo im się spodoba. A są i osoby, które nieprzystosowane do życia w społeczeństwie takiego opuszczonego psa zwyczajnie skrzywdzą. Inny argument działający przeciwko pozostawianiu psa pod sklepem to warunki pogodowe - o wyziębienie w zimie lub udar z gorąca latem jest łatwiej niż się wydaje.
Więc zapamiętujemy: nie zostawia się psa pod sklepem. Nawet na minutkę. Po prostu nie. - Uważność na innych spacerowiczów, zarówno tych z psami, jak i bez. Dlaczego? Bo nie wszyscy muszą lubić psy. Ba! Niektórzy się ich boją i to nie tylko dzieci.
Obowiązkowo jeśli widzimy kogoś na horyzoncie, a nasz psiak biega luzem - zapinamy spowrotem smycz. Nikogo nie interesuje, że “on chce się tylko przywitać”. Są ludzie i psy lękowe, włącznie z agresją lękową. Pies, który podbiega luzem do psa na smyczy śmiało uznawany jest za tego dominującego. I nie ma się co dziwić, że opiekun w takiej sytuacji zareaguje stanowczo, może nawet agresywnie. Są też osoby, które na podbiegające psy wyciągają gaz celem ochrony własnego psa. Co ważne, nie spuszczamy psa ze smyczy jeśli nie mamy absolutnej pewności, że środowisko jest dla niego bezpieczne oraz że w razie potrzeby się odwoła.
Yellow Dog Project
Przy okazji tego wątku zdecydowanie warto wiedzieć, co oznaczają taśmy lub wstążki noszone przez niektóre psy, zwykle doczepione do smyczy lub szelek. Przyjęło się, już lata temu, że żółta wstążka oznacza prośbę o zachowanie dystansu i nie dotykanie psa. Może to być dowolna żółta wstążka/taśma, nawet jak jest przykładowo w kropki, to dla własnego i innych komfortu nie narzucajmy się danemu psu. Co kryje się za potrzebą przestrzeni u danego psa?
- suka w cieczce
- młody pies w trakcie szkolenia
- szczeniak na kwarantannie po szczepieniach
- pies jest lękowy
- pies jest chory lub po zabiegu operacyjnym w trakcie rekonwalescencji
- pies jest agresywny
- nie lubi obcych ludzi lub psów
Jest naprawdę wiele powodów dla których psiak może nosić żółtą wstążkę i nie musimy go znać, żeby zapewnić mu (i jego opiekunowi) komfort.
Jeśli mamy psa, z którymś z powyższych problemów i nawet nosimy wstążkę, ale nie przynosi to oczekiwanego od innych efektu, warto zastanowić się nad odpowiednimi akcesoriami spacerowymi takimi jak na poniższym zdjęciu.
Tego typu smycze, obroże lub dopięcia oferuje już wiele sklepów z akcesoriami spacerowymi. Jak widać, nie da się ich przeoczyć i pomylić z ich przesłaniem.