Psie sporty!

Psie aktywności
Psie sporty!

 

Nie każdy decydując się na posiadanie psa sprawdza jego cechy inne niż wielkość, długość sierści i kolor. Ważne są jednak również temperament, potencjalne choroby genetyczne, a także aktywność jakiej dany psiak potrzebuje w ciągu dnia. I do tej aktywności chcemy dziś nawiązać. 

 

Codzienna aktywność.

Oczywiście każdy pies potrzebuje spacerów aby czuć się dobrze. Najlepiej jeśli nie są to spacery polegające tylko na szybkiej ‘sikupie”, ale takie, które dadzą psu rozprostować łapy, powęszyć,  a nawet pobawić się z opiekunem. My dobre spacery rozpoznajemy po tym, że psiak po powrocie do domu wymaga od nas świętego spokoju, aby móc się zregenerować przed następnym. Wiemy, że istnieją sytuacje, w których takie spacery nie są możliwe (na przykład ze względu na niedawno przebyte zabiegi operacyjne), jednak w takiej sytuacji powinno się zapewnić psu odpowiednią ilość wysiłku umysłowego w domu, chociażby poprzez podawanie posiłków w matach węchowych. 

 

Psie sporty

Wracając do aktywności, to jeśli już nasze spacery są dość krótkie, to istnieje niezliczona ilość zajęć poza spacerowych, które urozmaicą psu (i przy okazji nam) codzienność. Mowa tu o psich sportach. Te najbardziej znane to: agility, frisbee, frizgility, nosework, obedience, sporty zaprzęgowe i bikejoring. Jednak ta lista jest znacznie dłuższa. 

Na studiach zootechnicznych, na przedmiocie dotyczącym hodowli zwierząt domowych mówi się (poza już wymienionymi) o takich sportach jak: canicross, flyball, weight pulling, dogtrekking, dummy, sheepdog trials, zwykły psi fitness, a nawet taniec z psem.

 

Co wybrać?

Przy tak wielu możliwościach łatwo się zgubić i ciężko wybrać najlepszy sport. Nie koniecznie powiemy Wam, na który z nich powinniście się zdecydować, bo najważniejsze są wasze osobiste (i przede wszystkim waszego psa) predyspozycje i preferencje. 

Przede wszystkim zanim zaczniemy przygodę z psimi sportami, warto (zwłaszcza jeśli wybraliśmy sport o intensywnej aktywności) skonsultować się z lekarzem weterynarii i zoofizjoterapeutą, aby dowiedzieć się, czy jest to dla naszego psa bezpieczne. Często do oceny potrzebne jest badanie serca oraz prześwietlenie stawów (chociaż biodrowych i łokciowych w celu wykluczenia dysplazji, do której predysponowane jest już wiele ras). 

Jeśli już wiemy, że nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych do ćwiczeń, to możemy rozpocząć przygodę! I tu nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy spróbowali na początku wszystkiego co nam się podoba, a następnie wybrali to, co sprawia naszemu psiakowi największą frajdę. 

 

Naturalne predyspozycje
Oczywiście, są rasy mające pewną przewagę w niektórych sportach. Przykładowo w weight pulling spotkamy przede wszystkim teriery typu bull, w dog frisbee, frizgility i agility najczęściej zobaczymy latające psy rasy border collie, a w obedience owczarki belgijskie i niemieckie.
Nie warto się jednak kierować stereotypami i zniechęcać, przecież chodzi o miło spędzony czas wspólnie z psem! Poziom trudności zawsze możemy dopasować do swojego pupila.

O czym nie wolno zapomnieć?

Dobra zabawa jest bardzo ważna, ale ważniejsze jest dobre samopoczucie. Aby zminimalizować ryzyko kontuzji pamiętajmy o regularnych ćwiczeniach, które lepiej przygotują psa do uprawiania wybranego sportu, a przy tym o rozgrzewce oraz cool downie. Najlepiej wyrobimy odpowiednie nawyki dzięki zajęciom typu psi fitness, gdzie psiak nauczy się prawidłowych wzorców ruchu oraz poprawi swoją siłę i kondycję. Fitness oraz nosework to niewątpliwie najbardziej uniwersalne zajęcia, do których zachęcamy każdego!


Strona główna > Blog > Psie sporty!