Dbanie o sierść
Jak już wspomnieliśmy w części pierwszej, dbanie o sierść pupila, jest bardzo istotną częścią pielęgnacji. Nie da się ukryć, że to od właściciela zależy wygląd i kondycja psiej sierści oraz w jakim stanie będzie jego włos.
Jest to dość obszerny temat ponieważ na pielęgnację sierści składa się kąpiel, regularne rozczesywanie, a także trymowanie i/lub strzyżenie! Każdy z tych zabiegów omówimy w dzisiejszym poście.
Kąpiel
Kąpanie zwierzaka, zwłaszcza psa, jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych pozwalających na utrzymanie go w czystości. Kąpiele są konieczne, jednak w zależności od rasy psa, trybu życia jaki prowadzi, rodzaju sierści wykonujemy je z różną częstotliwością. Każda sierść wymaga różnych, odpowiednio dobranych kosmetyków, dedykowanych wyłącznie dla psów. W naszym salonie korzystamy z profesjonalnych produktów do pielęgnacji zwierząt następujących marek:
Kąpiel w naszym salonie zawsze składa się z trzech etpów:
- w szampone dogłębnie myjącym,
- w szamponie pielęgnacyjnym dobranym do rodzaju sierści,
- pielęgnacji odżywką / maską.
Ponieważ psy posiadają wyższe pH skóry niż ludzie, jest ona zdecydowanie bardziej delikatna i podatna na alergie. Dlatego dobór odpowiednich kosmetyków stanowi dla nas priorytet. Szampony, odżywki czy maski odpowiednio dopasowujemy do wieku pieska, jego skóry, kondycji włosa czy stanu sierści.
Jeśli właściciel podejmuje się wykonania zabiegu kąpieli w warunkach domowych, powinien pamiętać o dokładnym spłukaniu kosmetyków, odciśnięciu wody (nie trzemy sierści ręcznikiem!), rozczesaniu jeszcze wilgotnej sierści a następnie bardzo dokładnym jej wysuszeniu. Nie wolno jednak ani przesuszyć włosa (będzie łamliwy, straci blask), ani pozostawić go wilgotnego, gdyż może to doprowadzić do rozwoju bakterii i grzybów.
Niepoprawnie wykonany zabieg kąpieli może przyczyniać się do powstawania uporczywych zmian skórnych, a niewłaściwe wypłukanie szamponu może przysporzyć psu kłopotu w postaci świądu. Nie da się zaprzeczyć, że kąpiel nie tylko pomaga zachować czystość naszego pupila, ale jest też świetną okazją do tego, aby dostrzec ewentualne niepokojące zmiany na jego skórze, które mogliśmy przeoczyć. Należy pamiętać, że nie powinno się kąpać psa przed i po aplikacji środków na pchły czy kleszcze. Zalecane jest niekąpanie psa nawet 48 godzin przed i po podaniu leku. Kolejnym przeciwwskazaniem są zabiegi lub otwarte rany na skórze psa. Środki takie jak szampon mogą wówczas powodować podrażnienie skóry. Po szczepieniu niewskazane jest kąpanie psa do nawet do 14 dni.
Czesanie
Po kąpieli za każdym razem dokładnie rozczesujemy włosy zwierzaka. Systematyczne staranne szczotkowanie sierści w warunkach domowych zaowocuje tym, że pies będzie cieszyć się lśniącą i zdrową sierścią, bez kołtunów czy filcu, który może prowadzić do chorób skóry. Dzięki regularnemu wyczesywaniu eliminujemy problem niekontrolowanego gubienia sierści w domu oraz usuwamy martwy podszerstek. Odpowiednio dobrana szczotka dodatkowo pobudza krążenie krwi na skórze i wzmacnia cebulki włosa.
Strzyżenie / Trymowanie
Strzyżenie sierści psów nie jest wyłącznie kwestią estetyczną, ale przede wszystkim dbałością o ich zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo właściwa pielęgnacja sierści ma kluczowe znaczenie dla utrzymania komfortu termicznego zwierzęcia, szczególnie w okresach ekstremalnych warunków pogodowych. Sierść stanowi barierę ochronną dla skóry i mamy tu na myśli nie tylko mróz, wilgoć, ale również słońce i związane z nim wysokie temperatury czy szkodliwe promienie UV.
Systematyczne strzyżenie oraz trymowanie pozwala na utrzymanie odpowiedniej długości sierści oraz usuwanie martwego podszerstka, co wpływa na komfort termiczny zwierzęcia. Ponadto, usuwanie martwych włosów oraz rozczesywanie kołtunów zapobiega powstawaniu stanów zapalnych skóry, infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Poprawia to zarówno komfort życia pupila, jak również podkreśla jego walory estetyczne.
Podsumowanie
Jak widać, pielęgnacja, a zwłaszcza pielęgnacja sierści, wymaga dużego zaangażowania, wiedzy i przede wszystkim regularności! Aby ułatwić sobie i pupilowi przejście przez każdy z wymienionych w obu częściach zabiegów serdecznie polecamy korzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy nie tylko w najlepszy sposób zajmą się Państwa pupilami, ale też doradzą w kwestii pielęgnacji domowej.