Wybór zwierzaka
Ludzie już od najmłodszych lat często marzą o posiadaniu swojego pupila. Może to być chomik, królik, papużka, czasem nawet gad lub płaz. Najczęściej jednak wybór pada na psa lub kota, nierzadko dość puchatego… No bo kto nie lubi przytulić się do mięciutkiego futerka? :) Jednak nie wszyscy pamiętają o tym, że im dłuższa sierść tym zwykle bardziej pracochłonna pielęgnacja, o której nie powinno się zapominać.
Z tego powodu już na etapie wybierania towarzysza powinno się przemyśleć ile będziemy w stanie poświęcić czasu na czynności związane z kosmetyką. Czas, który spędzimy na dbaniu o włos Briarda lub Pudla (zwłaszcza olbrzymiego) z pewnością ciężko porównać do czasu jakiego będzie wymagać Labrador Retriever, czy Bokser. Oczywiście w przypadku tych pierwszych najlepszą opcją jest regularne oddawanie zwierzaka w ręce specjalisty - groomera. Zanim to zrobimy warto przyzwyczajać zwierzaka do zabiegów higienicznych od samego początku, ale o tym mówimy w innym artykule.
Z czym opiekun powinien się liczyć w temacie pielęgnacji biorąc na siebie odpowiedzialność za zwierzę?
Dbanie o pazury
Niezależnie od gatunku i rasy należy obowiązkowo zatroszczyć się o regularne skracanie pazurów. Nie obcinanie pazurków niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia zwierzaka.
Aby objaśnić jakie i dlaczego przedstawiamy budowę psiego/kociego pazura.
(źródło obrazu: https://johndog.pl/blog/zdrowie/jak-dlugie-powinny-byc-pazury/)
Jeśli nie zadbamy o odpowiednią profilaktykę, to macierz, która jest żywą i dobrze ukrwioną tkanką będzie się rozrastać. Przerośnięta macierz w zbyt długich psich pazurach powoduje znaczne dolegliwości bólowe w trakcie chodzenia, co może przyczyniać się do niechęci do ruchu u zwierzaka. To z kolei może prowadzić do otyłości lub problemów wielostawowych. U kotów problem jest równie poważny ponieważ mimo, że są one w stanie “schować” pazury, to nie będą w stanie tego zrobić z nie obciętymi pazurkami, co grozi zahaczeniem ostrym końcem i przy gwałtownym pociągnięciu wyrwanie pazura lub złamanie paliczka. Jeśli nie czujemy się pewnie przy obcinaniu pazurów warto skorzystać z pomocy lekarza weterynarii lub groomera. Polecamy to zwłaszcza opiekunom królików, które zazwyczaj nie przepadają za nadmiernym dotykaniem łapek i mogą próbować się wyrwać, a to może prowadzić do ich kontuzji.
Pielęgnacja uszu
Kolejną ważną kwestią jest dbanie o czystość uszu zwierzaka. Szczególną uwagę powinni temu tematowi poświęcić opiekunowie zwierząt o długich, zwisających uszach takich jak króliki baranki, czy mini loop oraz psów typu spaniel, basset. Infekcje ucha nie należą do przyjemnych - kto przechodził, ten wie. Z pielęgnacją uszu, dokładnie tak jak z pazurami możemy udać się do groomera lub lekarza, który w razie wątpliwości oceni, czy nie wdała się żadna infekcja i poleci preparaty do bezpiecznego czyszczenia uszu.
Kosmetyka oczu
Każdy kto posiada zwierzę domowe powinien wiedzieć, że równie ważna jak higiena łap, uszu czy uzębienia jest dbałość o oczy naszych zwierząt. Regularna pielęgnacja oczu i ich okolic zapewni im komfort i zdrowy wygląd.
W domowych warunkach do pielęgnacji oczu należy używać gazy lub wacika kosmetycznego oraz preparatów wyłącznie do tego przeznaczonych. Można je zakupić w sklepach zoologicznych lub w gabinetach weterynaryjnych. W przypadku, gdy nie posiadamy w domu preparatów do pielęgnacji oczu dla zwierząt możemy do tego celu wykorzystać nawet sól fizjologiczną (do nabycia w aptece).
Co do zasady, jeśli nie mamy preparatu przeznaczonego do zakrapiania oczu, należy pielęgnację wykonywać na zamkniętych oczkach pupila. Przemywamy je ruchem od oczka w kierunku noska, aby usunąć zanieczyszczenia. Należy pamiętać, że zawsze postępujemy zgodnie z instrukcją zamieszczoną na wykorzystywanym preparacie. Niektóre bowiem nadają się wyłącznie do przemywania oczu, inne zaś do ich zakrapiania. Dostępne są również preparaty pomagające usunąć lub zredukować brudne zacieki w okolicach oczu naszych pupili.
Dbanie o sierść
Ostatnim, ale równie poważnym tematem w pielęgnacji jest regularne rozczesywanie sierści i zaopiekowanie skóry, ale to temat rzeka, któremu poświęciliśmy całego osobnego posta. Zapraszamy do części drugiej! LINK!