Jak utrzymać porządek w domu, w którym jest pies?
Gdy pojawia się w domu pies, jest to dla nas bardzo radosny czas. Jesteśmy świadomi, że potrzebujemy zadbać o jego zdrowie, rozwój, odpowiednią dietę, regularne wizyty u weterynarza, socjalizację, spacery, zabawę i inne aktywności. Szybko okazuje się jednak, że to nie wszystkie obowiązki i odpowiedzialności, jakie pojawiły się w naszym życiu. Nagle spostrzegamy, że dotychczasowe metody utrzymania porządku w przestrzeni życiowej są niewystarczające i musimy coś zmienić, by w domu panował porządek i by było czysto tak, jak lubimy.
Podpowiemy Wam, jak efektywnie dbać o czystość w domu, w którym zamieszkał pupil. Przyjrzymy się sprawdzonym metodom oraz praktycznym wskazówkom, jak sprzątać szybko i skutecznie tak, by jednocześnie nie rezygnować z przyjemności posiadania psa, kota, czy innego futrzaka.
Wszechobecna sierść?
Z pewnością posiadanie zwierzęcia w domu wiąże się z większym zaangażowaniem w dodatkowe czynności związane z utrzymaniem czystości, ale przy odpowiednim podejściu do tematu i konsekwencji w działaniu można osiągnąć oczekiwany efekt końcowy. Podstawą działania są: systematyczność, używanie specjalnych akcesoriów i kosmetyków do pielęgnacji pupila oraz nauczenie go nawyków higienicznych. Do tego, aby utrzymać czystość w domu, można wspomagać się stosując np. specjalnie dedykowane dla właścicieli zwierząt odkurzacze(również te automatyczne), maty pochłaniające wilgoć i brud oraz środki higieniczne bezpieczne dla czworonogów.
Czyste podłogi i meble
Niezależnie od długości sierści zwierzęcia, powinna być ona regularnie wyczesywana. Im szybciej przyzwyczaimy pupila do systematycznej pielęgnacji, tym korzystniej dla wszystkich, ponieważ czynność ta sprawi, że eliminując gromadzenie się sierści w każdym zakamarku naszego domu jednocześnie nawiążemy bliską więź z naszym podopiecznym.
Nieocenionym wsparciem we właściwej pielęgnacji jest także groomer, który w profesjonalny sposób zadba o prawidłową kondycję sierści pupila, co również przełoży się na utrzymanie czystości w domu. Wówczas regularne odkurzanie powierzchni mieszkalnej, stosowanie rolek do odzieży i tapicerowanych mebli pozwoli utrzymać porządek w domu, bez niepotrzebnego stresu dla wszystkich jego mieszkańców. Do usuwania sierści z mebli polecamy szczególnie gumowe rękawiczki z niewielkimi wypustkami. Nadają się one również do czyszczenia mebli tapicerowanych. Można również używać lepiącego wałka z wymiennymi wkładami. Do czyszczenia dywanów (przed użyciem odkurzacza) polecamy trik z zastosowaniem szczotki pudlówki o krótkich, twardych pinach (miejmy osobną do czesania psa i inną, dedykowaną wyłącznie do sprzątania).
Pamiętajmy również, że środki do czyszczenia powierzchni w domu muszą być bezpieczne dla zwierząt. Należy stosować środki ekologiczne, najlepiej na bazie octu lub ewentualnie sody oczyszczonej. Dotyczy to wszystkich powierzchni (poziomych i pionowych), które są w zasięgu naszego zwierzęcia.
Powrót ze spaceru, a brudne ściany i podłogi
Najbardziej problematyczna dla właścicieli czworonogów jest kapryśna pogoda od jesieni aż po wiosnę. Wówczas utrzymanie domowych podłóg i ścian staje się nie lada wyzwaniem. Aby uniknąć brudnych (i mokrych) śladów trzeba nauczyć psa rytuału czyszczenia łap po spacerze oraz odciskania mokrej sierści w specjalny ręczniczek. Słowo “rytuał” jest tu kluczem. Tylko systematycznie powtarzane czynności przyniosą efekt.
Piesek powinien mieć przeznaczone do tych zabiegów higienicznych konkretne ręczniczki czy ściereczki tak, by już po kilku pierwszych powrotach do domu je kojarzył i wiedział, do czego służą. Wówczas czynność wycierania / mycia łapek nie będzie wzbudzała w nim żadnych obaw czy niepokoju.
Do odciskania mokrej od deszczu czy śniegu sierści polecamy super chłonne ręczniki z włóknami węglowymi, które dodatkowo mają właściwości antybakteryjne (są do kupienia w sklepach groomerskich).
Niektóre pieski mają zwyczaj wycierania się o ściany w domu, pozostawiając na nich smugi. Nie wszędzie w chcemy zamontować panele ścienne czy inne łatwe w utrzymaniu czystości rozwiązania. Farby, które są odporne na ścieranie i czyszczenie również mają swój limit wytrzymałości. I co wtedy? Co gdy mamy brudne ściany? Aby te zabrudzenia były łatwiej ścieralne proponujemy pokrycie ścian lakierem bezbarwnym, który możemy użyć na wszelkich pokryciach ściennych. Dostępne są ich różne warianty: połysk, mat, satyna, a ich głównym zadaniem jest takie zabezpieczanie ścian, aby możliwe było nawet ich szorowanie przy jednoczesnym zachowaniu koloru i struktury.
Codzienne nawyki
Dbanie o higienę w okolicy misek zwierzęcia ułatwią nam wymienne maty, które możemy w łatwy sposób wyczyścić poprzez przetarcie zwilżoną ściereczką. Mamy nadzieję, że nie musimy przypominać o codziennym czyszczeniu misek i wymienianiu wody pitnej na świeżą.
Dodatkowo, ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć, unikajmy pozostawiania różnych rzeczy w przestrzeni życiowej naszych pupili. Zwierzęta są niezwykle ciekawskie i poznają świat organoleptycznie, przez co mogą niechcący zniszczyć przedmioty leżące w zasięgu ich wzroku, pyska, czy łap.
Pamiętajmy o zabezpieczeniu wszelkiego rodzaju przewodów i kabli, które dla kotów, królików czy szczeniaków stanowią doskonałą zabawkę. Dzięki temu unikniemy awarii oraz niebezpiecznych wypadków, kończących się wizytami u weterynarza.
Czysty i uporządkowany dom to nie tylko przyjemność, zdrowe i higieniczne warunki, ale również bezpieczeństwo!